Veselīgs uzturs

Veselīgs uzturs  no bērnības ir labs ieradums!   

Veselīgs bērnu uzturs ir labs balsts bērna turpmākai pilnvērtīgai dzīvei, tas nodrošina bērna augumu, fizisko un garīgo attīstību.

Kad bērns sāk apmeklēt pirmsskolu, viens no svarīgākiem jautājumiem, kas uztrauc vecākus  ir pareizs uzturs. Tādēļ, ka no uztura ir atkarīga bērna veselība. Pirms skolā ēdienkarte ir stingri reglamentēta un izstrādāta atbilstoši bērna vecumam.

Viens no svarīgiem noteikumiem ir kaloriju daudzums, 1 – 3 gadīgiem bērniem norma ir ~ 1500 kalorijas dienā, 4 – 6 gadus veciem bērniem, kaloriju daudzums dienā ~1900 kalorijas. Protams kaloriju skaits nav noteicošais veselīgā uzturā, jo produkti kas ir neveselīgi pārsvarā arī satur daudz kaloriju. Ēdienkarte pirmsskolā ir sabalansēta ar veselīgām uzturvielām, produkti, ko lieto bērni satur olbaltumvielas, ogļhidrātus, taukus, celulozi, kalciju, dzelzi, un citas vērtīgas vielas.

Ēdināšana pirmsskolā ir sabalansēta- spēkpilnas brokastis, pilnvērtīgas un sabalansētas pusdienas ar  diviem ēdieniem un viegls launags. Ir ieteicams pieturēties tāda režīma arī brīvdienās, lai bērns pakāpeniski pierod pie veselīga dzīves veida.

Dienas racionā obligāti ir iekļauti augļi , kas ir daudz vērtīgāki par saldumiem un citiem našķiem. Protams pirmsskolas ēdienkartē iekļautas arī garšīgas ceptas plātsmaizes, toties gatavošanas receptūra atšķiras no veikalā pirktām plātsmaizēm, jo tās nesatur papildus vielas, kuras palīdz produktiem ilgāk glabāties, kā arī tiek ievērots  cukura daudzums.

Noteicošais moments bērna uzturā ir sāls un cukura daudzums, ko obligāti jāievēro. Pirmsskolā bērniem ieteicamais sāls daudzums dienā  2 grami un cukura daudzums 30 grami. Pārmērīga sāls lietošana noved pie asinsvadu slimībām savukārt pārmērīgs cukura daudzums bojā apetīti,  ēdiena garšas uztveri un protams nelabvēlīgi iedarbojas uz zobiem.

Vecāki velti uztraucas par to, ka bērns pirmsskolā paliks nepaēdis, vai apēdīs kaut ko neveselīgu vai negaršīgu. Vajag atcerēties arī to, ka  kolektīvā ēdienreize veicina apetīti.

Svarīgi, lai vakaros , kad bērns atnāk mājās turpināt labu iesākumu  un dot bērnam vieglas putras, augļus, dārzeņu salātus, jogurtus.

Ieteikumi vecākiem, lai bērns ēstu veselīgu pārtiku:

1. Ēdienam jāizskatās interesanti. Eksperimentējiet ar noformēšanu, ieinteresējiet bērnu kopā  gatavot.

2. Ēdiet kopā ar bērniem, labākais piemērs esat Jūs paši. No bērnības mums veidojasģimenes ieradums ēst konkrētā stilā,Tādēļ ēdiet veselīgi, iespējams jūsu bērnam tas kļūs labs ieradums

3. Nespiediet bērnu ēst to, kas viņam negaršo, pasaulē ir daudz variācijas un produktu, kas aizstāj viens otru. Piespiežot, bērnam rodas asociācija veselīgs – negaršīgs!!!

Atcerieties, ka nodrošinot veselīgu uzturu, jūs nodrošiniet bērnam pilnvērtīgu un daudzpusīgu attīstību, nostipriniet imunitāti un kopumā uzlabojat dzīves kvalitāti, jo veselīgs uzturs ir labs ieradums veselai dzīvei.

Rīgas 208. pirmsskolas izglītības iestādes medicīnas māsa Viktorija Petrova